четвер, 4 лютого 2016 р.

Що таке депресія. І як її подолати!!!

Що таке депресія. І як її подолати!!!


Коли немає настрою, на душі туга й нічого в житті не миле, ми кажемо: депресія.

Якщо у 70-х роках XX століття на неї страждало близько двох відсотків населення земної кулі, то нині -вже чотири-п'ять відсо­тків, а за деякими про­гнозами, через 20-30 років депресія посяде перше місце серед усіх захворювань у світі, ви­передивши навіть хворо­би серця. Вочевидь, це плата за урбанізацію.
Ці цифри - лише вер­хівка айсберга, і скорі­ше за все її потрібно збільшити в кілька разів, оскільки далеко не всі хворі потрапляють у поле зору психіатрів. Багато хто не йде до фахівця зі страху дістати тавро «психічно хворого».
Інші просто не знають, що різні хвороби, від яких вони довготривало та безуспішно лікуються, це теж депресія, коли емоційна перенапруга, три­вога і страх, що таяться в глибині душі, набувають вигляду болісних тілесних відчуттів. Діагностич­ною підказкою тут може бути повна безуспішність численних курсів лікування. А остаточно зірвати маску з такої депресії можна лише одним спо­собом - проконсультуватися у психіатра, який поставить правильний діагноз і призначить адек­ватне лікування, що дасть можливість видужати колишньому «сердечнику» чи «хворому на вираз­ку шлунку».
Буває, що депресія маскується під трудоголізм, підвищену трудову чи громадську активність. Емоційно нестабільні люди, які втратили впев­неність у собі, намагаються поринути в турботи, щоб забутися в них і втекти від своїх неприємних думок і відчуттів. Туга також може проявлятися в анорексієї - від­мові від харчування, або у булімії - підвищеному апетиті (частіше це проявляється у жінок). Для чоловіків більш харак­терною ознакою депре­сії є кількість сигарет, викурених за добу. Без­перервне паління, коли охоплена тривогою лю­дина  прикурює  одну сигарету за  другою, служить найпростішим «народним» способом заспокоїтися.      Анало­гічно  можна  тракту­вати  і пристрасть   до спиртного, коли п'ють через   бажання   забутися,   прогнати   тривогу   чи нудьгу. Але цей спосіб має безліч вад, наприклад, це - найкоротшій шлях до алкоголізму(унаслідок того, що з кожним разом потрібно все більше і більше алкоголю, що в свою чергу призводить до психічної, а пізніше - і до фізичної залежності), при цьому причини тривоги та нудьги не вирішу­ються, а як правило, тільки поглиблюються.
Існує глибинний, так званий «вітальний» страх перед психічними захворюваннями і навіть перед са­мим словом «психіатрія». Хворі на нервові розлади та депресію уникають візиту до психіатра, спершу звер­таються до різних народних цілителів, екстрасенсів, чаклунів, які знімають «наврочення», «лікують» за фотографією, «заговорюють» тощо. Якщо такі міри не допомагають, звертаються до лікарів загальної практики, наприклад невропатологів, бо - як гово­рять самі хворі - назва пов'язана з нервами. На жаль деякі „спеціалісти", які не тільки не мають юридич­ного права ставити діагноз, а й не вміють розпізнава­ти ці стани, дуже часто беруться за лікування.
Депресія (від латинського слова «depressum» -знижувати, придушувати, гнітити) - стан, що характеризується пригніченим або сумним на­строєм і зниженням психічної активності, який супроводжується руховими розладами та різнома­нітними соматичними (тілесними) порушеннями (втрата апетиту, схуднення, запори, зміна рит­му серцевої діяльності і т.п.).
Прихована (маскована) депресія. Не завжди де­пресія виявляється у симптомах, описаних вище. Часто буває, що вона виявляється одним - двома симптомами, і це утруднює діагностику. Депресія може проявлятися тільки болем у грудях, животі, головними болями, болями в суглобах, порушен­нями подиху (утруднений вдих на відміну від бронхіальної астми, при якій утруднений видих), зловживанням алкоголем або наркотиками, сексу­альною розгальмованістю (людина хоче гострими відчуттями підняти настрій або перебороти хво­робливу психічну нечутливість).
Існують такі маски депресії:
1.  Стриманість, крізь яку прориваються психовегетативні пароксизми, гіпертензійні кризи, інфаркт міокарда.

  1. Ворожість. Частіше буває в юнацькому віці.
  2. Підвищена трудова та соціальна активність.
  3. Потяг до подорожей.
  4. Іронія, сарказм, відчайдушність, розгул.

6.  Булімія (підвищений апетит), полідипсія (підвищена спрага),посилення потягу до паління, алкоголю, медикаментам.

7.  Підвищена сексуальність, своєрідний запій.

ЯК     ЛЮДИНІ     ПОДО­ЛАТИ    ХВОРОБУ,    ЩО СУПРОВОДЖУЄТЬСЯ ПРИГНІЧЕНІСТЮ, ЧУТТЯМ ВЛАСНОЇ НІКЧЕМНОСТІ,   ПЕРЕ­КОНАНОСТІ В ТОМУ, ЩО  ТИ  НІКОМУ  НЕ ПОТРІБЕН,       ТОБТО ДЕПРЕСІЮ?

Депресія - це один з   найбільш   розповсю­джених   на   сьогодні   пси­хічних розладів. Але поняття депресії   в   клінічному   та   побу­товому   розумінні   різняться.   У клінічному розумінні, депресія - це повна байдужість до всього, яка супрово­джується пригніченістю, погіршенням настрою й активності, вона часто є симптомом психіч­них захворювань. У побутовому розумінні, ми називаємдепресією пригнічений стан зі зниженням цікавості до життя; стан, коли людина втрачає здібність відчувати радість. На депресію страждає багато людей у різні пе­ріоди свого життя. Зазвичай депресія - це тип реакції людини на насприятливі обставини її життя: невизнання, невдачі, хвороби. Депресія може бути пов'язана із професійними чи особи­стими невдачами. Вона також може виникати у перехідні періоди життя людини і пов'язана з переглядом цінностей або якоюсь їх зміною. Ознаками цього типу депресії є непевність у собі, агресивність, гнів, роздратованість, сму­ток, стурбованість, страх, безпам'ятність; різке зниження активності, втрата апетиту, порушен­ня сну.

Існує так звана невротична депресія, яка роз­вивається на тлі невирішеної конфліктної ситу­ації. Зазвичай це тривалий емоційно-депресив­ний стан. Ознаками цього типу є самокатування, гнів, злоба, відчуття безнадійності, апатія (зни­ження настрою), відсутність інтересу до життя, іпохондрія,   нездатність  до  прийняття  рішень, а також хронічна втома, втрата ваги, втеча від реальності через сон. Протікання депресії може бути монотонним (хронічно знижений емоційний стан) або нестійким (характе­ризується зміною емоційного стану   від   крайнього   збу­дження до крайнього за­непаду).
Але, якщо Ви здатні звернутися по допомогу спеціаліста, то швидше за все у Вас звичайна депресія,   що   спіткає більшість    пересічних громадян.     Найбільш дієвий спосіб боротися з депресією – усунути її    причину,    знайти своє        «психологічно слабке     місце»,     яке через ураження викликало у Вас душевну при­гніченість. Звісно, краще за все робити це зі спеціалістом або разом зі своїм близьким другом, оскільки причини, які викликали у Вас такий стан, можуть бути досить болючими, щоб Ви могли викрити їх самостійно. Але для надання першої самодопомоги можна спробувати декілька заходів:
-    перш за все, ПРИПИНІТЬ СЕБЕ ЖАЛІТИ та ДУМАТИ ПРО ВЛАСНЕ НЕЩАСТЯ - розмір­ковування породжує почуття. Якщо Ви зробите центром своїх думок розчарування, Вас поглине глибока депресія;
-    киньте звинувачувати життя та оточуючих у своїх проблемах(звісно, якщо Ви це робите);
-    почніть дотримуватися правильного режиму дня;
-    намагайтеся уникати перевтоми;
-    спробуйте збалансувати Ваш режим харчуван­ня та його раціон;
-    займіться фізичними вправами або гуляйте на свіжому повітрі;
-    не витрачайте багато часу на телефонні роз­мови;
-    намагайтеся не марнувати час перед телевізором;
-    слухайте бадьору, життєрадісну музику;
-    кожен день ставте перед собою маленькі, але реально досяжні цілі;
-    поміркуйте над тим, які втрати Ви не змогли собі пробачити;
-    спробуйте перемогти свій біль і гнів, попро­сивши пробачення, або дякуючи людині, яку Ви вважаєте винуватцем Ваших негараздів. Розвинь­те у Вашому серці любов та розуміння до цієї людини. Вона так вчинила з Вами не від власного щастя.
Важливо знати, що депресія не є:
-    почуттям незначного погіршення настрою;
-    ознакою слабкості. Депресія у всіх випадках виникає через порушення балансу особливих хі­мічних субстанцій мозку; індивідуальні особли­вості, а також життєві ситуації, які викликають стрес, можуть підсилити дисбаланс;
-    карою за те, що ви погана людина. Депресія -це хвороба, яка може вразити кожного;
-    приводом для почуття провини.
Тільки з'єднавши зусилля з лікарем, мож­ливо досягнути максимального контролю над хворобою, вміння керувати хворобою і пере­могти її.

Немає коментарів:

Дописати коментар